Náradie na tapetovanie

Pred začatím tapetovacích prác sa oplatí premyslieť si, aké náradie budeme potrebovať. Ak je všetko náradie poruke, realizácia pôjde dobrým tempom. V ďalšej časti vás oboznámime s nástrojmi a náradím, ktoré by ste mohli počas tapetovania potrebovať.

Merací pás alebo skladací meter

Merací pás alebo skladací meter na meranie rozmerov - bezpodmienečne potrebný na precíznu prácu.

Ceruzka

Ceruzka na výrazné, ale odstrániteľné označenia.

Úderová šnúra

Úderová šnúra, ktorá nahradí aj olovnicu. Jej pomocou sa môže presne vyznačiť kolmica a po naplnení nádobky farebným práškom vykreslí dokonale rovnú priamku pomocou farbiva prilepeného na šnúru (udretie).

Vodováha

Vodováha bezpodmienečne potrebná na nastavenie vodorovných a zvislých rovín. Slúži aj ako pomôcka na nakreslenie rovných čiar.

Nožnice

Nožnice na rozstrihanie tapety na požadované rozmery. Podľa možností majú byť dlhé a ostré; iba tak je možné zvitky rozstrihať presne na mieru.

Kovové pravítko

Kovové pravítko pomôcka na odrezanie zbytočných okrajov už nalepených tapetových pásikov.

Orezávací nôž

Orezávací nôž na odstránenie zbytočných častí tapety, zhotovenie zárezov na vystupujúce prvky povrchu, respektíve výrezov pre okolie elektrických vypínačov a zásuviek.

Kefa, hladidlo, gumený valec

Kefa, hladidlo, gumený valec na vyhladenie tapety na ploche steny, respektíve na vytlačenie vzduchových bublín spod tapety. Základné požiadavky: majú byť ohybné a pružné, aby nepoškodzovali tapetu.

Valček na nanášanie lepidla

Valček na nanášanie lepidla bezpodmienečne potrebný nástroj na optimálne nanášanie tapetového lepidla na stenu (napr. pri lepení vliesových tapiet), pretože klasické maliarske valčeky vo všeobecnosti nie sú vhodné na tento účel.

Vyhladzovač okrajov tapety Metylan

Vyhladzovač okrajov tapety Metylan - slúži na vyhladenie tapety v rohoch, respektíve na pritlačenie lícovaných okrajov tapiet ku stene.

Špachtľa

Špachtľa sa používa na opravy stien (praskliny, elektrické spojovacie krabice, okolie zásuviek a vypínačov), na odstránenie uvoľnenej omietky.

Natieracia kefa alebo štetec

Natieracia kefa alebo štetec na nanášanie lepidla na tapetu.

Brúsne papiere jemnozrnné a hrubozrnné

Brúsne papiere jemnozrnné a hrubozrnné na odstránenie slabých častí jestvujúcej omietky, ako aj jemné prebrúsenie nanesenej základovej stierky (prvá vrstva) pred nanášaním krycej stierky (druhá vrstva).

Tapetovací stôl

Tapetovací stôl – jeho použitím sa dá tapeta pohodlne a rýchlo nastrihať na mieru a natrieť. Môže sa použiť aj dočasne zostavený stôl z drevotrieskovej dosky.

Tapetovací stroj

Tapetovací stroj umožňuje rovnomerné a rýchle nanesenie lepidla na tapetu. Hrúbka nanášaného filmu lepidla je nastaviteľná pomocou doplnkových príslušenstiev. Tapeta sa dá rozstrihať na mieru.

Nôž s podstavcom

Nôž s podstavcom bude potrebný vtedy, keď sa lepí prekrytím a z tapiet sa až neskôr odstraňujú zbytočné časti orezávaním (lícovanie). Nôž chráni makulatúru a povrch steny pred poškodením, lebo vďaka ochrannému podstavcu prerezáva iba tapetu.