Tapeta

Pohodu každej miestnosti v rozhodujúcej miere ovplyvňuje farba a textúra stien. Jeden z možných spôsobov vytvorenia príjemnej nálady je tapetovanie. Rozmanitosť materiálu a vzorkovania tapiet umožňuje, aby sme si vytvorili interiér izieb, ktorý je v súlade s našim vkusom i vekom. Tapeta môže byť mimoriadne estetická i „hmatateľná“. Svoju krásu uchováva na dlhú dobu, ak jej už máme po krk, jednoducho ju vymeníme. Niektoré typy tapiet sa dajú ľahko čistiť, umývať, natierať alebo podľa potreby znova pretrieť. Existujú tapety, ktoré majú pozitívne účinky na klímu interiérov vytváraním príjemného pocitu tepla.

Trochu histórie

Tapetovanie, obdobne ako aj ostatné formy zdobenia, vychádza zo spontánnej túžby človeka kúzlami skrášliť svoje prostredie. Číňania už aj pred našim letopočtom používali primitívne tapety, ktoré vytvárali z ryže a ktorými si spestrili vnútorné steny svojich príbytkov. Z diela Shakespeara vieme, že v 16. storočí doboví obchodníci kupčili aj s textíliami, ktoré sa používali na dekoráciu stien. Neskoršie sa rozšírili aj podstatne lacnejšie papierové tapety, ktorými sa snažili nahradiť drahé maľované nástenné textílie, ktoré boli prístupné len vyvoleným. Materiál, vzorkovanie a textúra tapiet sa menili historickými obdobiami spolu s vývojom a smerovaním štýlov.
Dnes majú záujemcovia k dispozícii na výber neuveriteľne širokú škálu tapiet od najjednoduchších papierových až po tapety z najrôznejších materiálov vynikajúcej kvality.