Spôsoby nanášania lepidla

Tapetové lepidlo sa môže nanášať na povrch tromi základnými spôsobmi:

1. Nanášanie lepidla na tapetu

V prípade tapiet, ktoré si nezachovávajú svoje rozmery je potrebné nanášať lepidlo s obsahom metyl-celulózy vždy na zadnú stranu tapety štetcom, kefkou alebo pomocou prípravku na tapetovanie. Dôvodom je, že papier vplyvom vlhkosti v lepidle napučí. Šírka tapety sa môže oproti pôvodným rozmerom zväčšiť až o 1-1,5cm, a to sa udeje v priebehu 10-15 minút. Počas tejto doby sa poskladaná tapeta „zmäkčuje“. Je dôležité, aby bola tapeta s papierovou nosnou vrstvou nalepená na stenu až po úplnom ukončení napučania. V opačnom prípade sa napučanie dokončí na stene, v dôsledku čoho vzniknú bubliny a záhyby.

2. Nanášanie lepidla na stenu

V prípade tapiet, ktoré si zachovávajú svoje rozmery odpadá proces „zmäkčovania“ (napučania), preto je potrebné lepidlo naniesť na stenu. Namiešané lepidlá Metylan direct alebo Metylan Ovalit TM rovnomerne naneste na stenu pomocou krátko-srstého kruhového štetca alebo pomocou valčeka na lepidlo Metylan direct. Použitie valčeka na lepidlo Metylan direct je dobrou voľbou, pretože dávkuje optimálne množstvo lepidla. Klasické maliarske valčeky nie sú vhodné na rovnomerné nanášanie lepidla.

3. Nanášanie lepidla na stenu aj na tapetu

Niektoré tapety zachovávajúce svoju rozmerovú stálosť majú na zadnej strane vlisované vzorky, ktoré podstatne zvyšujú spotrebu lepidla. V tomto prípade možno bude potrebné pred nalepením naniesť lepidlo aj na zadnú stranu tapety, aby sa dosiahlo dokonalé lepenie (dôkladné zvlhčenie).