Časté otázky

Chceli by sme si vytapetovať obývaciu izbu. Rozmery miestnosti sú 3x5 m. Môže výber vzoru tapety ovplyvniť opticky jej vzhľad?

V miestnosti s uvedenými rozmermi by ste si pri výbere tapety mali dať pozor, aby vám vzory tapety opticky šírku miestnosti ešte viac nezmenšili. Vyvarujte sa tapetám so zvislými pásmi.


O koľko metrov tapety by sme mali kúpiť viac? Miestnosť je členitá.

Pri stanovovaní množstva tapety musíte brať do úvahy výšku steny a súčet šírok jednotlivých stien, resp. plochu osadenú oknami, dverami a pod. Vo všeobecnosti odporúčame zakúpiť o 10% tapety naviac.


Pri kúpe tapety sme nerátali s rezervou a ďalšie rolky sme dokupovali dodatočne. Odtieň však nebol zhodný s prvými tapetami. Ako je to možné?

Pri kúpe tapety je nesmierne dôležité, aby ste kupovali rolky z tej istej výrobnej šarže. Jednotlivé šarže sa môžu farebne odlišovať.


Rozhodli sme sa obkladačky v kuchyni na mieste kuchynskej linky nahradiť tapetou. Akú tapetu nám odporúčate?

Do kuchýň a kúpeľní, kde sa vyžaduje zvýšená odolnosť proti vlhkosti a teplotám odporúčame použiť vinylové tapety. Ľahko sa udržiavajú, sú umývateľné a spĺňajú požiadavky na náročné podmienky.


Chcem si vytapetovať stenu v izbe. Čo ak ju budem chcieť v budúcnosti odstrániť? Aký typ tapety by ste mi poradili?

Ideálne na tento účel je použitie vliesovej tapety. V suchom stave sú ľahko odstrániteľné. Spodná vrstva sa následne dá premaľovať, resp. môžete na ňu aplikovať novú tapetu.

 

Sú nejaké zásadné požiadavky na podkladovú plochu na tapetovanie? Ako viem, že stena je vhodná na nalepenie tapety?

Pred začatím tapetovania odporúčame urobiť test pevnosti podkladu. Najjednoduchší spôsob je, že dlaňou pohladíte omietnutú plochu. Ak sa na prsty prilepia zrnká prachu, pevnosť nie je dostatočná. Takýto test môžeme urobiť aj pomocou lepiacej pásky. Pevnosť plochy môžete zlepšiť použitím penetračného náteru.

 

Na betónovej stene mi zostali tapety ešte zo starých čias. Existuje prostriedok, ktorým ho odstrániť?

Na odstránenie starých tapiet použite Metylan Aktiv odstraňovač tapiet. Je to koncentrát, ktorý sa zmieša s vodou. Nanáša sa štetcom alebo nastriekaním na tapetu.

 

Susedia prerábali byť a na niektorých miestach mi popraskali steny. Existuje prípravok, ktorým ich môžem vytmeliť?

Na vyhladenie povrchov a prasklín použiť Metylan Crack Filler. Je to hmota (podobná sadre) ale s dlhšou otvorenou dobou až 60 minút. Môžete si naraz pripraviť aj väčšie množstvo.

 

Čím môžem naniesť lepidlo Metylan direct?

Lepidlo Metylan direct sa aplikuje priamo na podkladovú plochu. Na aplikáciu môžete použiť špeciálny valček.

 

Nechce sa mi zarábať práškové lepidlo. Existuje aj iná forma lepidla?

Príprava práškových lepidiel Metylan je veľmi rýchla. Celkový čas prípravy nie je dlhší ako 20 minút. Ak by ste aj napriek tomu chceli použiť už pripravené lepidlo, použitie disperzné lepidlo Metylan Ovalit T, avšak použitie lepidla závisí od typu lepenej tapety.

 

Do izieb by sme chceli nalepiť tapety. V byte však máme problém s vlhkosťou. Čo mi viete odporučiť?

Tapetovanie je možné. Naše práškové lepidlá obsahujú prímesi, ktoré zabraňujú vzniku plesní (napr. Metylan special). Ak je problém s vlhkosťou a plesňami výrazný vyskúšajte ako doplnok použiť výrobky Ceresit Stop Vlhkosti a Ceresit Stop plesni (www.stopvlhkosti.sk).